flagi estonia

Każde państwo na całym świecie ma swoje barwy narodowe, które odzwierciedlone są na fladze narodowej. Jednak nie każdy wie, co oznaczają poszczególne kolory na flagach i jaka jest ich historia. Ponieważ za każdą flagą stoi pewna ciekawa historia. W tym artykule postaram się streścić historie powstania flag państw bałtyckich. W skład państw bałtyckich wchodzą trzy państwa, a mianowicie Estonia, Łotwa oraz Litwa. Wszystkie te kraje łączy to, że leżą nad Morzem Bałtyckim, stąd nazwa kraje bałtyckie.

Flaga Estonii

Jak wiadomo flaga Estonii składa się z trzech kolorów ułożonych w prostokąt podzielony na trzy pasy w poziomie: 

  • Niebieski – ma symbolizować wiarę oraz wierność,
  • Czarny – symbolizuje wszystkie cierpienia jakie przeżył naród estoński,
  • Biały – symbolizuje oświecenie, jak i cnotę.

Jednak oprócz takiej symboliki istnieje jeszcze jedna, która ma kojarzyć się bardziej z naturą: niebieski to Bałtyk i jeziora w kraju, czarny to ziemia, lub tradycyjne ubrania chłopów, natomiast biel ma kojarzyć się z białymi nocami. Pierwsza wersja flagi została zaprojektowana przez Jana Bergmanna w 1881 roku. 

Flaga Łotwy 

Kolejnym państwem bałtyckim jest Łotwa, jej flaga składa się z dwóch kolorów z dwóch kolorów ułożonych w prostokąt i pas przecinający, który znajduje się na środku flagi.

  • Czerwony (dokładniej mówiąc karminowy) – symbolizuje on krew przelaną przez walczących żołnierzy,
  • Biały – pas przecinający, oznacza on prawdę wolność czy praworządność. 

Natomiast inna wersja mówi o tym, że kolory flagi oznaczają ciała poległych żołnierzy zawinięte w prześcieradła, które były całe we krwi z wyjątkiem kręgosłupa, który pozostawał biały. Dokładne kolory i wymiary flagi Łotwy są ściśle określone w artykule 4 Konstytucji Łotwy. 

Flaga Litwy 

Ostatnim krajem bałtyckim jest Litwa, której flaga ułożona jest w prostokąt podzielony na trzy pasy w poziomie:

  • Żółty – symbolizuje, słońce oraz uczciwość wraz ze szlachetnością,
  • Zielony – symbolizuje wszechobecną roślinność jak i życie wraz z nadzieją
  • Czerwony – symbolizuje odwagę, miłość oraz poświęcenie dla ojczyzny.

Ciekawostką jest to, że kolory z flagi używane są do tworzenia tradycyjnych strojów ludowych używanych na Litwie. Flaga tego kraju w porównaniu do reszty jest bardzo młoda, ponieważ przywrócono ją dopiero w 1988 roku po wielu perturbacjach politycznych, jak i terytorialnych.

Podsumowanie 

Jak możemy zauważyć historia barw danego kraju, jest bardzo ciekawa i kolorowa, dlatego, jeśli ktoś jest ciekawy dokładnej historii, powinien zagłębić się w temat. Gwarantuje, że nie zmarnuje czasu i będzie zadowolony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here