Aktualności Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

ŻYWE LABORATORIUM WODY

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w dniach 22-23 kwietnia zaprasza do udziału w pikniku popularnonaukowym „Wodne laboratorium”. W związku z tegorocznymi obchodami Roku Wisły dla uczestników Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki będzie dostępne „żywe laboratorium rzeki”.

Przed budynkiem Młyna Wiedzy stanie blisko 20-metrowa interaktywna instalacja tworzona wspólnie ze zwiedzającym. Uczestnicy, mając do dyspozycji duże ilości piasku, płynącą wodę i różne materiały imitujące roślinność rzeczną (gąbki, gałęzie, drewno) będą mogli modyfikować koryto rzeki. – Wspólnymi siłami spróbujemy zbudować model rzeki naturalnej z meandrami, położonymi nisko terenami zalewowymi, torfowiskami i nadrzecznymi zaroślami. Niezbędne będą kalosze i odzież na zmianę – mówi Marcin Centkowski, rzecznik Młyna Wiedzy.

„Wodne laboratorium” na pikniku

Podczas pikniku popularnonaukowego na parkingu przed Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy do dyspozycji uczestników będzie dostępne „Wodne laboratorium”. Centrum nauki przygotowało stanowiska poświęcone wodzie.- Dowiemy się jakie są jej właściwości  fizyko- chemiczne i wykorzystując je przeprowadzimy liczne doświadczenia. Na stanowiskach  sprawdzimy, czy pojawiające się w bajkach opowieści o podróżnikach, napędzających swoje żaglówki siłą własnych płuc, mogą być prawdziwe. Poznamy zasady działania łodzi podwodnej, a także poznamy tajniki niesamowitej techniki ebru – wyjaśnia Marcin Centkowski.

Uczestnicy pikniku będą mieli okazje spotkać również naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, którzy zaprezentują przygotowane przez siebie atrakcje edukacyjne, a także zaproszą uczestników do mobilnego laboratorium.

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza do wspólnej zabawy nauką w godzinach od 10:00 do 18:00. Udział w pikniku jest bezpłatny.

Zwiedzanie wystaw za pięć złotych

W ramach Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki w dniach 22 i 23 kwietnia będzie możliwe zwiedzanie ośmiu interaktywnych wystaw centrum nauki za pięć złotych. W festiwalową sobotę i niedzielę odbędą się trzy tury zwiedzania: 11:00-13:00, 13:00-15:00 i 15:00-17:00. Bilety można kupić poprzez elektroniczny system sprzedaży oraz w kasach CNMW.