Aktualności

Wykup Słowo

Zawsze, gdy jest ku temu okazja, Centrum Kultury Dwór Artusa włącza się w inicjatywy, których celem jest promocja czytelnictwa. Z takich samych pobudek został zainicjowany eksperymentalny projekt literacki Wykup Słowo, angażujący czytelników w proces powstawania tekstu literackiego. Inicjatywa jest tym bardziej warta uwagi, że towarzyszy jej cel charytatywny. W tym roku zebrane środki zostaną przekazane m.in. na rehabilitację podopiecznego Fundacji Światło – Grzegorza Króla.

 

Projekt wzbudził zainteresowanie wielu osób „z pierwszych stron gazet”, m.in. Zygmunta Miłoszewskiego, Jolanty Kwaśniewskiej, Mariusza Szczygła, Zbigniewa Zamachowskiego, Sylwii Chutnik.

 

Druga edycja projektu zakończyła się sukcesem. Projekt wsparło 217 osób i zebrano łącznie 12 821 zł

Eksperymentalny projekt literacki Wykup Słowo powstał po to, by promować początkujących autorów oraz zaangażować czytelników w proces powstawania tekstu literackiego. To ewenement na polskim rynku czytelniczym.

katja

Jego pomysłodawczynią i główną zarządzającą jest Katja Tomczyk, która zaprasza do współpracy  utalentowanych autorów z większym lub mniejszym dorobkiem literackim, także debiutantów. Pomysł na projekt zrodził się w wannie podczas upalnego, sierpniowego wieczoru i spotkał z pozytywnym przyjęciem czytelników i recenzentów, a także z zainteresowaniem w świecie literackim.

 

Efektem projektu jest (i zawsze będzie) antologia opowiadań. Projekt zaplanowano jako wydarzenie cykliczne (raz na dwa lata) i przewidziano jego kolejne edycje. Projekt skierowany jest do czytelników w każdym wieku.

Udział czytelników w projekcie polega na wybraniu słów, imion, fraz , które autorzy wplotą w swoje teksty. Czytelnicy płacą za użycie wskazanych przez siebie słów, imion i fraz poprzez wsparcie projektu na portalu wspieram.to.

Pod każdym opowiadaniem znajduje się „metryczka” z listą słów, imion, fraz użytych w danym opowiadaniu wraz z nazwiskami lub pseudonimami wspierających, którzy za nie zapłacili.

mad
Na zdjęciu metryczka do opowiadania „Mam na imię Madison”.

Pierwszą edycję projektu zorganizowano we wrześniu 2014 r. W projekcie wzięło udział dziesięć autorek z Polski i z zagranicy. Na portalu PolakPotrafi.pl Wykup Słowo zorganizowało zbiórkę pieniędzy, które później pokryły koszty wydania antologii opowiadań, pt. „Autostop(y). Dziesięć opowiadań o wolności”. Projekt wsparło 117 osób kwotą 12717 zł. Wykupiono 49 słów, 25 imion, 6 fraz oraz 3 bohaterów. „Autostop(y)” swoją premierę miały 8 marca 2015 r. Można je kupić w prawie wszystkich księgarniach internetowych i większych księgarniach stacjonarnych oraz w polskich sklepach w Wielkiej Brytanii. Autorki promowały antologię na spotkaniach autorskich min. w Londynie, Brukseli, Warszawie, Toruniu, Bydgoszczy, Gdańsku, Wrocławiu, Wałbrzychu.

Marzyłeś kiedyś, by współtworzyć kulturę? Chciałbyś przyczynić się do powstania tekstu literackiego? Wymyślić imię jednemu z bohaterów albo zobaczyć wybrane przez Ciebie słowo w opowiadaniu? A może masz ulubione powiedzonko, złotą myśl lub jesteś autorem niebanalnej frazy, którą warto byłoby podzielić się z innymi? Jeśli na jedno (lub wszystkie) z powyższych pytań odpowidziałaś/eś TAK!, to znaczy, że Wykup Słowo jest właśnie dla Ciebie!!!

Strona projektu na wspieram.to: Wykup Słowo.

Strona projektu na Facebooku: Wykup Słowo.

 

Kim jest Grzegorz Król?

Grzegorz Król to strażak Ochotniczej Straży Pożarnej w Złejwsi Wielkiej, tata siedmioletniego Błażeja. Niezwykle pogodny człowiek, pozytywnie nastawiony do życia, mimo wielu smutków, które go spotkały. Obecnie porusza się na wózku inwalidzkim i mieszka ze swoim tatą w miejscowości Toporzysko. W ubiegłym roku rozwiodła się z nim żona i został sam.

Siedem lat temu w październiku Grzegorz uczestniczył w akcji gaśniczej, podczas której uległ groźnemu wypadkowi (upadek z dużej wysokości), na skutek czego doszło do wielonarządowego urazu czaszkowo-mózgowego i uszkodzenia kręgosłupa. Grzegorz trafił do szpitala, w którym został zoperowany. Mimo ogromnych starań lekarzy nie odzyskał przytomności. Zapadł w śpiączkę. Po trzech miesiącach pobytu w szpitalu (styczeń) lekarz prowadzący skierował Grzegorza do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego Fundacji Światło dla pacjentów w śpiączce, gdzie zaczęła się intensywna walka o powrót Grzegorza z krainy snu. Obecność żony i dwumiesięcznego synka były dla Grzegorza ogromną motywacją. Godziny rehabilitacji i terapii zaowocowały wybudzeniem, którego pierwsze sygnały zespół zaobserwował już w marcu. Pojawiła się ze strony Grzegorza pierwsza próba nawiązania komunikacji, do której wykorzystał dłoń, ściskając słuchacza na TAK. Afazja Grzegorza z dnia na dzień stawała się coraz mniejsza. Już w kwietniu pojawiła się mowa. Wówczas lekarz prowadzący zdecydował się skierować pacjenta na dalszą intensywną rehabilitację do Kliniki w Bydgoszczy.

Grzegorz przede wszystkim potrzebuje rehabilitacji, w tym turnusu rehabilitacyjnego (trwającego 14 dni), którego koszt wynosi ok. 4 000 zł. Pomocny byłby również program wspierający terapię afazji- AFA System (pomoc w przywróceniu właściwej komunikacji językowej), który kosztuje 2 500 zł.  Całodniowa rehabilitacja Grzegorza to koszt około 150 zł (w tym zajęcia z logopedą i fizjoterapeutą).

IMAG2332 IMAG2330