Wernisaż wystawy „Toruń – życie nad Wisłą”

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy „Toruń – życie nad Wisłą”, który odbędzie się 10 listopada o godzinie 17:00 w Muzeum Historii Torunia. Ekspozycja ta została przygotowana w ramach Roku Rzeki Wisły.

Bardzo dogodna lokalizacja Torunia zadecydowała o jego szybkim rozwoju. Czynnikiem niezwykle stymulującym było położenie miasta nad Wisłą. Na nadbrzeżu powstała osada zamieszkała między innymi przez rybaków, szyprów, flisaków, powstał  port z żurawiem, oraz przystań rybacka. W średniowieczu wybudowano łaźnie miejskie, które w okresie reformacji, w związku z obrona moralności, zamieniono na farbiarnie. Wykorzystywano glinę ze starorzecza do wyrobu cegieł, które służyły do budowy budynków miejskich. W Toruniu łączyły się szlaki handlowe z południa ze szlakami z północy i zachodu. Do miejskiego portu wpływały statki morskie a toruńscy kupcy, dzięki przynależności do Hanzy, wypłynęli na „szerokie wody” Bałtyku. Na tzw. Kępie Bazarowej powstała prężna osada zamieszkiwana przede wszystkie przez „ludzi rzeki” i tzw. partaczy – czyli rzemieślników nie zrzeszonych w cechach. Nie do przecenienia jest znaczenie Wisły w toruńskiej gospodarce – dawała pracę znacznej części społeczeństwa i możliwości zwielokrotnienia handlu miejskiego.

Niekiedy rzeka przysparzała problemów i kosztów miastu powodując podtopienia i niszcząc wielokrotnie most toruński, który był wielokrotnie odbudowywany. W XX wieku nadbrzeże wiślane i rzeka stała się miejscem rekreacji i spędzenia wolnego czasu. Powstało kąpielisko na Kępie Bazarowej, organizowano spływy, rejsy wycieczkowe, powstawały lokale gastronomiczne.

Na wystawie zaprezentujemy eksponaty z życia codziennego mieszkańców przedmieścia portowego, archiwalne dokumenty, grafiki , pocztówki i zdjęcia. Postaramy się cofnąć czas i pokazać jak wyglądało życie nad Wisłą mieszkańców grodu Kopernika.

Wystawa czasowa została przygotowana w związku z Rokiem Rzeki Wisły 2017.

 Robert Żytkowicz

 

Wernisaż: 10 listopada godzina 17:00

Wystawa: 11 listopada- 25 lutego 2018

Miejsce: Muzeum Historii Torunia (Dom Eskenów, ul. Łazienna 16)