Olga Tokarczuk, Marian Pilot i Michał Nogaś

Olga Tokarczuk, Marian Pilot i Michał Nogaś spotkają się w Dworze Artusa podczas panelu Czy potrzebna jest literatura ku pokrzepianiu serc. Jako że tematem wiodącym tegorocznego festiwalu jest szeroko rozumiana historia, nasi paneliści (dwoje laureatów nagrody Nike! i dziennikarz) zastanowią się nad sensem wtłaczania ideologii do literatury. Postarają się odpowiedzieć na pytanie czy pisarz może świadomie manipulować faktami w imię wyższych celów, czy może zmieniać historię po to, żeby powiedzieć coś ważnego i wreszcie, czy dziś, w dobie współczesnego świata – literatura ku pokrzepieniu serc jest jeszcze komukolwiek potrzebna?

Olga Tokarczuk – Jedna z najpopularniejszych i poczytniejszych polskich pisarek, laureatka wielu prestiżowych nagród, w tym dwukrotnie nagrody Nike 2008 (za Biegunów) i 2015 (za Księgi Jakubowe). Jej powieść „Dom dzienny, dom nocny” znalazła się na tzw. krótkiej liście nominowanych do Międzynarodowej Dublińskiej Nagrody Literackiej IMPAC. Należy do grona najczęściej tłumaczonych polskich pisarzy.

Marian Pilot – pisarz, dziennikarz i scenarzysta filmowy. Jest absolwentem wydziału dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Pracował jako kierownik działu kulturalnego w wielu redakcjach, takich jak  „Wiadomości Filmowe” (1958-1960) i „Na przełaj” (1960-1967). W latach 1967-1978 pełnił funkcję kierownika działu prozy „Tygodnika Kulturalnego”. W 1987 roku otrzymał Złoty Krzyż Zasługi. Jego powieść „Pióropusz” zdobyła Nagrodę literacką Nike 2011.

Michał Nogaś – dziennikarz, w latach 2000-2016 związany z Programem III Polskiego Radia, gdzie zajmował się kulturą. Był kierownikiem Redakcji Publicystyki. Współtworzył też Radiowy Dom Kultury. W piątkowe poranki rozmawiał na antenie z Wojciechem Mannem o nowościach książkowych. Współpracuje z Tygodnikiem Powszechnym. Po odejściu z radia, prowadzi cykle wideo o literaturze w serwisie internetowym Gazety Wyborczej.

Data: 13 czerwca 2017

Miejsce: Centrum Kultury Dwór Artusa

Godzina 19:00

Wstęp wolny