Aktualności Nie przegap!

Przygrywka 2017 PROGRAM

 

Spektakle konkursowe

Sodoma – Gomora Hotel (16.05, g. 15:00)
Historia niezwykłego hotelu, który nocą przeradza się w miejsce grozy. Przyciąga on przeróżnych amatorów uciech, perwersji i dekadenckich szaleństw z pogranicza horroru i kryminału. Dreszczyk emocji przeplata się tu jednak z groteskowym poczuciem humoru, a nastrój spektaklu budowany jest przez jazzowo – balladową oprawę muzyczną.

Tylko to… (17.05, g. 12:00)
Muzyczna wędrówka po międzywojennym Berlinie widzianym oczami Kurta Tucholsky’ego – legendy weimarskiego kabaretu. Jego twórczość – do tej pory nieznana w Polsce – jest świadectwem duchowej i kulturowej rzeczywistości tamtych lat. Teksty przełożył Roman Kołakowski, a autorami muzyki są m. in.: Rudolf Nelson, Hans Elsner, Henry Krtschil.

Lilla Weneda (18.05, g. 11:00)
Dwunastu starców chóru zabiera nas w mistyczną podróż do świata baśni, gdzie poznajemy tragiczne losy obarczonego klątwą ludu Wenedów. Ten, pokonany przez Lechitów, dumny naród nie może pogodzić się ze swą klęską. Bohaterką ma stać się tytułowa Lilla Weneda – córka króla, która trafia na dwór Lechitów i staje oko w oko z bestialstwem oraz barbarzyństwem oprawców. Spektakl jest adaptacją, czerpiącej z mitologii celtyckiej oraz nordyckiej, tragedii Juliusza Słowackiego

Józef K. i kobiety (18.05, g. 17:00)
Spektakl w reżyserii Jacka Bończyka oparty na motywach najsłynniejszej powieści Franza Kafki. Uniwersalna opowieść o anonimowym urzędniku Józefie K. uwikłanym w tajemniczy proces oraz skomplikowane związki z kobietami. Wielokrotnie wystawiana proza Franza Kafki tym razem w bogatej oprawie muzycznej przygotowanej przez Piotra Dziubka.

Przystanek – życie (19.05, g. 17:00)
Podroż pociągiem jako metafora życia ludzkiego to idée fixe spektaklu w reżyserii Jerzego Satanowskiego. Wg artysty Przystanek – życie to zbiór piosenek, wierszy, tekstów opisujący świat jako nieustającą podróż. A chodzi tutaj konkretnie o podróż koleją, podczas której przystankami są życiowe sytuacje, dylematy i problemy bohaterów. Tworząc oprawę muzyczną reżyser wziął na warsztat utwory takich kultowych twórców jak Osiecka, Młynarski, Kofta, Wołek czy Przybora, którzy mają w swoim dorobku wiele cudownych piosenek „kolejowych”.

Rzecz o Halionie i Liryen (20.05, g. 12:00)
Dramat muzyczny autorstwa Pawła Tomasza Grajnerta będący pierwszą częścią tetralogii Demony z Edinrath. Kompozytor, zainspirowany ideą „dzieła totalnego”, wyznawaną przez Ryszarda Wagnera, zapragnął zmierzyć się z trudem stworzenia nie tylko muzyki, lecz także całego tekstu dramatu oraz oprawy scenograficznej. Ostatecznie jednak scenariusz powstał w ścisłej współpracy kompozytora z Urszulą Psujek, która w znacznej mierze przyczyniła się do artystycznego wymiaru tekstu. Głównym wątkiem spektaklu jest historia tragicznej miłości człowieka do istoty nadludzkiej.

Imprezy towarzyszące

Wernisaż fotografii Marka Czarneckiego Przestrzenie Kujawsko – Pomorskie 3D (15.05, g. 18:00)
Wernisaż fotografii wykonanych w unikalnej technice panoram stereoskopowych 3D. Projekt jest fotograficznym zapisem przestrzeni będących ikonami miast i gmin regionu kujawsko – pomorskiego, a także miejsc mniej znanych, które skłaniają do refleksji na temat wyglądu krajobrazu na początku XXI wieku.

Teatr pieśni i tańca, czyli piosenki Tiger Lillies (15.05, g. 19:00)
Komediowy spektakl muzyczny oparty na utworach zespołu The Tiger Lillies, w autorskich tłumaczeniach Szymona Jachimka. Przedstawienie ma formę cyrkowego show z graną na żywo muzyką oraz choreografiami z elementami akrobatycznymi. Bohaterami tej opowieści są artyści cyrkowi, których sława dawno minęła. Niezależnie od swojej profesji przybierają postaci klaunów, aby zaśpiewać o tym, co wszystkim nam „śni się po nocach”, ale do czego nie mamy odwagi się przyznać rano. Popisy akrobatyczne, wokalne i taneczne, drapieżne tłumaczenia piosenek, interakcje z publicznością, która prowokowana jest do wyjścia z roli niemego świadka scenicznych wydarzeń. To inspirowane twórczością legendarnych królów muzycznej makabry show, podane w sposób groteskowy, a zarazem dramatyczny.
Bilety: 30 zł

Koncert Janusza Grzywacza Muzyka osobista (16.05, g. 19:30)
Janusz Grzywacz – wirtuoz instrumentów klawiszowych, kompozytor muzyki filmowej i teatralnej, twórca  legendarnej grupy “Laboratorium”. Wraz z grupą nagrał dziewięć albumów, dał ponad tysiąc koncertów w kraju i na najważniejszych festiwalach na świecie. Podczas tegorocznej edycji PRZYGRYWKI muzyk zaprezentuje swój solowy projekt pt. Muzyka osobista.
Bilety: 15 zł

Cesarzowa Helena, matka Konstantyna Wielkiego monodram Jeleny Mili (17.05, g. 17:00)
Monodram charyzmatycznej aktorki od lat związanej ze Sztokholmem, gdzie występowała m.in. na deskach The Royal National Theatre. Po spektaklu artystka poprowadzi warsztaty aktorskie.
Bilety: 10 zł

Marek Dyjak Pierwszy Śnieg (18.05, g. 19:00)
Koncert charyzmatycznego wokalisty Marka Dyjaka, który zaprezentuje toruńskiej publiczności utwory ze swojego nowego albumu Pierwszy śnieg. Płyta jest powrotem artysty do jego korzeni, do pięknej poezji, ważnych tekstów i muzyki w jedynej słusznej dla niego, molowej tonacji. Wokalista wystąpi w towarzystwie dwóch wyśmienitych muzyków – jazzowego trębacza Jerzego Małka oraz akordeonisty Marka Tarnowskiego. Koncert odbędzie się w Sali Kameralnej CKK Jordanki.
Bilety: 60 zł

Spektakl Emigrantka (20.05, g. 19:00)
Emigrantka to oparta na faktach opowieść o młodej, utalentowanej artystce, która wbrew rozsądkowi i ekonomii przylatuje do Polski, mijając w hali odlotów Polaków wybierających zupełnie odwrotny kierunek… W roli Vilde Valldal-Johannessen występuje ona sama. W niełatwą rolę Wszystkich Polaków wciela się wszechstronny trójmiejski aktor młodego pokolenia, Jeremiasz Gzyl. Kierowcy, listonosze, księża, kibole, pijacy, artyści, intelektualiści. Dworce, poczty, szkoły, galerie handlowe… Oczami Norweżki oglądamy wszystko, co stanowi naszą codzienność, której przestaliśmy się już dziwić.
Bilety: 15 zł

Gala Finałowa oraz koncert Minim Experiment (21.05, g. 17:00)
Podczas uroczystej Gali Finałowej wręczone zostaną nagrody w sześciu kategoriach. Na Gali zagra  zespół Minim Experiment, który tworzą utalentowani przedstawiciele młodego pokolenia jazzu europejskiego. Polsko-włosko-niemieckie trio eksploruje rejony jazzu, muzyki improwizowanej i awangardy.


Bezpłatne wejściówki na spektakle konkursowe oraz bilety na wydarzenia płatne dostępne w Biurze Obsługi Widza przy ul. Żeglarskiej 8 (512 982 813, bow@teatrmuzyczny.torun.pl) i na stronie internetowej.

 

przygrywka_plakat