Noc Naukowców w Toruniu

5 lokalizacji, 14 aktywności popularnonaukowych, w tym zwiedzanie wystaw Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, pokazy, warsztaty i wykłady przygotowane przez uczelnie regionu – to główne atrakcje „Toruńskiej Nocy Naukowców”, która 28 września odbędzie się w Toruniu. Gościem specjalnym wydarzenia jest Wiktor Niedzicki, znany popularyzator nauki. Twórca programów telewizyjnych „Laboratorium”, „Nauka od kuchni” czy „Nobel dla Polaka”. 
 
Organizatorem wydarzenia są Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. – Toruńska Noc Naukowców to wyjątkowe wydarzenie w rocznym planie działalności naszego centrum nauki – mówi Monika Wiśniewska, dyrektor centrum nauki. – Zachęcam do tego, aby skorzystać z szeregu aktywności przygotowanych przez nasze Centrum i partnerów. Każda z nich jest wyjątkowa. Wybór z pewnością nie będzie łatwy, ale na pewno każdy z uczestników znajdzie dla siebie interesujące wydarzenia – dodaje. – Noc Naukowców to dla Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu szansa, by jasno mówić o tym, co skomplikowane. Podczas tegorocznej edycji opowiadając o biologii, chemii, filologii, matematyce, medycynie i psychologii społecznej przesuniemy relacje jasności do skomplikowania poza horyzont zdarzeń – wyjaśnia Aleksander Anikowski, kierownik Działu Promocji i Informacji UMK. 
 
Tradycyjnie podczas Toruńskiej Nocy Naukowców będzie można zwiedzić bezpłatnie wystawy Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Wejściówki na dwugodzinne tury rozpoczynające się o godz. 18:00, 20:00 i 22:00 będzie można odebrać na pół godziny przed rozpoczęciem każdej z tur. W Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zostanie udostępniona wystawa fotografii pokazujących piękno krajobrazów Antarktyki, a także charakterystyczne dla tego obszaru gatunki zwierząt. Środowisko przyrodnicze tego obszaru jest badane przez polskich naukowców od ponad 40 lat. Badania prowadzone są w oparciu o zasoby o zasoby Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego, założonej w roku 1977 na zachodnim wybrzeżu Zatoki Admiralicji na Wyspie Króla Jerzego. W związku z jej zeszłorocznym jubileuszem, na wystawie fotografii będzie też można obejrzeć filmy wspominające wydarzenia towarzyszące założeniu Stacji oraz prezentujące jej aktualną działalność. Wystawa jest efektem współpracy Instytutu Geografii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk.
 
Przed budynkiem centrum nauki będzie można zajrzeć do namiotu historycznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, zapoznać się z badaniami realizowanymi przez „BabyLab”oraz wziąć udział w warsztatach „Łowcy gwiazd”. – W trakcie zajęć zaprezentujemy możliwości jakie dają nam obywatelskie projekty naukowe należące do organizacji Citizen Science Alliance. W trakcie warsztatów ustalimy jaki jest cel konkretnych projektów astronomicznych oraz wskażemy uczestnikom w jaki sposób mogą wesprzeć pracę naukowców – wyjaśnia Elżbieta Ragan-Drozd z Młyna Wiedzy. 
 
Przed budynkiem Międzynarodowego Centrum Spotkań Młodzieży odbędą się pokazy przygotowane przez pracowników i studentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. O godz. 18:30 odbędzie się pokaz doświadczenia z półkulami magdeburskimi, do którego zostaną zaproszeni uczestnicy Nocy Naukowców. Na godz. 21:15 zaplanowano wyjątkowy pokaz przygotowany przez chemików. 
 
Przy wejściu do budynku MCSM (parter) w godz. 18:00-22:00 będą dostępne stanowiska „Świat zmysłów” przygotowane przez Klub Nauczyciela „Belferski Młynek”, działający przy Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. – Będzie można przyjść i pobawić się swoimi zmysłami. Próbom poddamy swój wzrok, słuch, smak, dotyk i węch. Znajdzie się również strefa dla najmłodszych, którzy również będą mogli poznawać swoje zmysły, głównie dotyk i wzrok – mówi Bartosz Woźniak z Młyna Wiedzy. 
W patio MCSM (parter) odbędą się prezentacje naukowców z UMK oraz wykłady przygotowane przez Wiktora Niedzickiego i dr. Marka Jurgowiaka z Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy. Formuła prezentacji naukowców zakłada 3-minutowe wystąpienia i siedem minut na pytania i odpowiedzi. O godz. 20:15 Wiktor Niedzicki wspólnie z uczestnikami wydarzenia zastanowi się nad tym czy nauka jest nam potrzebna. – Mamy komunikację, mamy jedzenie, opiekę medyczną, to może nauka rzeczywiście nie jest nam potrzebna – pyta przewrotnie popularyzator nauki. Godzinę później Marek Jurgowiak poruszy temat związany z nauką i pseudonauką w kreowaniu wiedzy medycznej. O godz. 22:15 ponownie na scenie pojawi się Wiktor Niedzicki, który – tym razem – przedstawi historię brudu. 
 
W salach MCSM (1. piętro) odbędą się warsztaty przygotowane przez pracowników Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i Wyższej Szkoły Gospodarki. Uniwersytet przygotował warsztaty poświęcone tangramom, kedronom ,mandalom oraz kodowaniu. Zajęcia będą odbywały się w godz. 18:00-22:00. Z kolei, Wyższa Szkoła Gospodarki przeprowadzi trzy edycje warsztatów związanych z programowaniem LEGO Mindstorm oraz wstępem do fotografii otworkowej. 
 
Informacje o wydarzeniu są dostępne na stronie internetowej Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz w serwisie społecznościowym Facebook
 

Data: 28 września 2018

Miejsce: Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

Godzina: 18:00- 24:00

 

PROGRAM:

 
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy
 • godz. 18:00-20:00 – zwiedzanie wystaw
 • godz. 20:00-22:00 – zwiedzanie wystaw
 • godz. 22:00-24:00 – zwiedzanie wystaw
Osoby indywidualne mogą odebrać bezpłatną wejściówkę na pół godziny przed każdą z tur w namiocie przed budynkiem CNMW
 
Międzynarodowe Centrum Spotkań Młodzieży
 • godz. 18:00-19:00 – warsztat „LEGO Maindstorm” i wstęp do fotografii otworkowej (WSG)
 • godz. 18:00-22:00 – warsztat „Chłopcy i dziewczęta kodujcie od święta” (UKW)
 • godz. 18:00-22:00 – warsztat „Tangramy, kedrony, mandale bawią, rozwijają i uczą myśleć od juniora do seniora” (UKW)
 • godz. 18:00-22:00 – „Strefa zmysłów” (Klub Nauczyciela „Belferski Młynek” | CNMW)
 • godz. 19:00-20:00 – „Czym jest…?” – prezentacje naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
 • godz. 19:30-20:30 – warsztat „LEGO Maindstorm” i wstęp do fotografii otworkowej (WSG)
 • godz. 20:15-21:00 – Wiktor Niedzicki – wykład „Czy nauka jest nam potrzeba?”
 • godz. 21:00-22:00 – warsztat „LEGO Maindstorm” i wstęp do fotografii otworkowej (WSG)
 • godz. 21:15-22:00 – dr Marek Jurgowiak – wykład „Nauka a pseudonauka w kreowaniu wiedzy medycznej – jak pisać i mówić o nauce?” (CM UMK)
 • godz. 22:15-23:00 – Wiktor Niedzicki – wykład „Historia brudu”
Parking przed Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży
 • godz. 18:30 – pokaz doświadczenia z półkulami magdeburskimi (UMK)
 • godz. 21:15 – pokaz chemiczny (UMK)
Parking przed Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy
 • godz. 18:00-22:00 – stanowisko archeologiczne/namiot historyczny (UMK)
Namiot przed Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy (wystawa „Beyond the Lab”) 
 • godz. 18:00-22:00 – stanowisko BabyLab (UMK)
 • godz. 19:00-19:45 – warsztat „Łowcy gwiazd” (CNMW)
Opisy prezentacji naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zaplanowanych w godz. 19:00-20:00 w ramach sesji „Czym jest…?”: 

 
godz. 19:00-19:10: mgr Beata Kaczmarek (Wydział Chemii UMK), „Czym jest witamina piękności?”: Każdy z nas dąży do bycia pięknym. Zwracamy uwagę na prawidłową i zbilansowaną dietę, uprawiamy sporty, dbamy o wypoczynek. Nieodzownym elementem piękna są kosmetyki, które stosujemy na co dzień. Na rynku mamy ogromny wybór produktów kosmetycznych dostosowanych do różnych typów cery, do stosowania na dzień/na noc, dla kobiet w ciąży itp. Stosunkowo nowym i ciekawym pojęciem jest witamina piękności lub młodości. Producenci wykorzystują te pojęcia, by zapewnić sobie sukces marketingowy. Czy faktycznie istnieje coś takiego jak „witamina piękności”? Jeśli tak, to czym jest i w jaki sposób działa? Spotkanie dotyczyć będzie piękna, witamin, kosmetyków, a zatem faktów i mitów związanych z „witaminą piękności”. Zapraszam serdecznie!
 
godz. 19:10-19:20: dr hab. Joanna Kulwicka-Kamińska (Centrum Badań Kitabistycznych UMK), „Tefsiry, kitaby, chamaiły, czyli… islam po polsku!”: Prelekcja traktuje o polskich Tatarach.

Już w XVI wieku w ówczesnym Wielkim Księstwie Litewskim (na terenach dzisiejszej Litwy, północno-wschodniej Polski, Białorusi i części Ukrainy) prowadzono dialog chrześcijańsko-muzułmański. Fakt ten potwierdzają księgi religijne, w których język polski zapisywano alfabetem arabskim. Stworzyli je przybysze ze Złotej Ordy – wyznający islam Tatarzy. Zasymilowali się oni kulturowo z mieszkańcami I Rzeczpospolitej i właśnie minęło 620 lat od ich osadnictwa na tych ziemiach.
Badaniem tatarskich ksiąg zajmuje się dyscyplina naukowa zwana kitabistyką. Na Wydziale Filologicznym UMK powstało Centrum Badań Kitabistycznych – profesjonalny ośrodek badań tatarskiego piśmiennictwa religijnego.
 

godz. 19:20-19:30: dr hab. Marta Pokrywczyńska (Wydział Lekarski Collegium Medicum UMK), „Czym jest wyspa trzustkowa i jaki ma związek z cukrzycą?”

 

godz. 19:30-19:40: dr hab. Katarzyna Hrynkiewicz, prof. UMK (Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UMK), „Czym jest endofit?”: Każda roślina zasiedlana jest przez liczne mikroorganizmy nazywane endofitami. Stąd też, endofit jest partnerem rośliny, który towarzyszy jej we wszystkich etapach wzrostu i rozwoju. Różnorodność gatunkowa i funkcjonalna endofitów zależy od wielu czynników, a poznanie tych złożonych zależności jest przedmiotem licznych badań naukowych. Endofity wpływają m.in. na prawidłowe funkcjonowanie gospodarza roślinnego i niejednokrotnie chronią rośliny przed wpływem niekorzystnych czynników środowiskowych. Dotychczasowe badania wykazały, że w endofitach drzemie ogromny potencjał aplikacyjny, który może być wykorzystany w nowoczesnych technologiach stosowanych np. w rolnictwie. Czy zostanie właściwie wykorzystany?

 

godz. 19:40-19:50: dr Adrian Wójcik (Wydział Humanistyczny, Katedra Psychologii UMK), „Czym jest wtórna traumatyzacja i jak może na nas wpłynąć?”: Tysiące młodych Polaków odwiedzają co roku miejsca kaźni takie, jak KL Auschwitz czy Majdanek. Nasze badania wskazują, że wizyty takie mogą prowadzić do dwóch równoległych efektów. Po pierwsze, poprawiają relacje międzygrupowe, ale jednocześnie prowadzą do wtórej traumatyzacji (zaburzeń lękowych) wśród najbardziej empatycznych osób.

 

godz. 19:50-20:00: dr Kamila Barylska (Zakład Lingwistyki Matematycznej i Teorii Współbieżności, Wydział Matematyki i Informatyki UMK), „Czym jest trwałość i co oznacza w informatyce i matematyce?”: Trwałość jest w wielu przypadkach bardzo pożądaną własnością systemu obliczeniowego. W prostych słowach, zabezpiecza ona przed „wirtualnymi kłótniami”. Podczas prezentacji pokazane będą przykłady oparte o intuicyjny model „gry w przekładanie żetonów” (czyli sieci Petriego), wybrane obszary zastosowań oraz  analogie do życia codziennego.