Makro świat na wystawie w Młynie Wiedzy

19 marca Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy udostępni pierwszą z czterech zaplanowanych w tym roku wystaw. „Wielki Makro Świat” – taki tytuł nosi fotograficzna ekspozycja przygotowana przez toruńskich artystów fotografików Jadwigę i Marka Czarneckich. 
– Możemy obecnie obserwować świat mikro i nano metrów za pomocą zaawansowanych mikroskopów, jak również penetrować je za pomocą doskonałych obiektywów i aparatów wyposażonych w matryce cyfrowe o olbrzymiej rozdzielczości. I właśnie takie aparaty wyposażone w obiektywy makro i matryce 50 do 80 mpix zainspirowały nas do stworzenia portretów owadów, przedstawianych w skali ponad 20-krotnego powiększenia z olbrzymią rozdzielczością obrazu – wyjaśniają autorzy. 
Podczas przygotowania wystawy została wykorzystana technologia warstwowego wykonywania zdjęć owadów ze zmieniającą się płaszczyzną ostrości. Następnie łączono kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt fotografii w jedną, na której owad jest widoczny na ostro w zakresie i jakości niedostępnej dla obiektywu, w którym powiększenie głębi ostrości jest otrzymywane poprzez zmniejszanie otworu przysłony. – Tak wykonane fotografie zadziwiają jakością obrazu i jednocześnie odrealniają przedmiot zdjęcia, ponieważ wszyscy odczuwamy, że obraz makro zawsze jest częściowo nieostry co wynika z natury fotografii makroskopowej. Oglądając owady tak mocno powiększone i ostre w każdym szczególe zastanawiamy się jak duże są one w rzeczywistości – mówią Jadwiga i Marek Czarneccy. 
Na wystawie (dostępnej przez cały 2019 rok) będzie dostępnych kilkanaście hiperrealistycznych zdjęć owadów, a także wydruki wielkoformatowe, przy których będzie można wykonać pamiątkowe zdjęcia z owadem. 19 marca o godz. 18:00 będzie można spotkać się z autorami zdjęć podczas wernisażu, który odbędzie się w Młynie Wiedzy. Wstęp jest bezpłatny. 
„Wielki Makro Świat” to kolejna ekspozycja przygotowana przez Jadwigę i Marka Czarneckich, która będzie prezentowana w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Wcześniej zwiedzający centrum nauki mogli zobaczyć ekspozycję panoram polskich i zagranicznych żaglowców, w tym największą w Polsce panoramę 3D „Daru Pomorza” oraz zdjęcia Torunia wykonane w podczerwieni. 
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy planuje również w marcu udostępnić wystawę „… to takie proste!” (23 marca). Autorska wystawa centrum nauki wraca do Torunia po ponad rocznym pobycie w krakowskim Muzeum Inżynierii Miejskiej. Ekspozycja obejmuje 26 eksponatów wchodzących w skład czterech różnych stref: „Główka pracuje”, „Mechaniczny plac zabaw”, „TechnoŚwiat” oraz „Pomyśl, zrozum, zrób”. Eksponaty mają na celu m.in. rozwijanie pamięci krótkotrwałej, wspomaganie logicznego myślenia i zdolności manualnych, zrozumienie prawa Pascala poprzez użycie specjalnej pompki i podniesienie siedziska, poznanie zasady Dynamiki Newtona poprzez przesuwanie krążków o różnej masie i wielkości. Zwiedzający sprawdzą jak następuje zamiana energii potencjalnej w kinetyczną poprzez turniej rzutów do tarczy czy przemianę energii potencjalnej w elektryczną.