Koncerty Pod Gwiazdami 2016

Co roku w lipcu i sierpniu astronomowie uważnie patrzą w niebo. Jak wszyscy wiedzą, to czas Perseidów, które potocznie nazywamy spadającymi gwiazdami. Zanim jednak zaczniemy wypatrywać tego astronomicznego zjawiska, gwiazdy będziemy mieć na wyciagnięcie ręki. W Toruniu, podczas letniego festiwalu. Przez pięć niezwykłych wieczorów, grzać się będziemy w ich blasku, w trakcie Koncertów pod Gwiazdami, festiwalu który na dobre zagościł na kulturalnej mapie naszego regionu.

W tym roku Koncerty pod Gwiazdami zdominowali mężczyźni, choć i płeć piękna będzie mieć swoją reprezentantkę. I to jaką. Zjawiskową Kasię Stankiewicz, która wraz z zespołem Varius Manx świętować będzie w Toruniu jubileusz 25-lecia formacji.

Zanim jednak usłyszymy założoną przez Roberta Jansona grupę, czekać nas będzie sporo atrakcji podczas rozpoczynającego festiwal koncertu Raya Wilsona. Ostatni frontman kultowego Genesis,  który swą spektakularną karierę zaczął od wylansowania wraz z grupą Stiltskin pełnej energii piosenki Inside, po raz kolejny wystąpi w Toruniu. W malowniczej scenerii amfiteatru Muzeum Etnograficznego artysta zaprezentuje nie tylko największe przeboje Genesis, ale także swoją solową twórczość. Wilson odświeżył brzmienie i nadał nowego charakteru m.in. takim przebojom jak: Follow you follow me, Congo, Mama czy Land of Confusion. Podczas koncertu nie zabraknie też utworów z repertuaru Stiltskin, a także przebojowych piosenek z cieszącego się wielką popularnością albumu American Beauty. Na dokładkę wysłuchamy również najnowszego dzieła Wilsona – Song for a Friend, płyty którą promuje piękna ballada Not Long Till Springtime. Wilson napisał ją dla swojej partnerki, polskiej tancerki, która uległa wypadkowi w trakcie trasy koncertowej.

Po przebojowym wieczorze z światowymi hitami, powrócimy na polską ziemię. Varius Manx nikomu nie trzeba przedstawiać. Kultowa grupa z okazji jubileuszu 25-lecia postanowiła wspólnie z drugą wokalistką formacji Kasią Stankiewicz, ruszyć w trasę. Muzycy długo wahali się czy ten pomysł chwyci. Czy w dobie wszechobecnej radiowej komercji, przeboje lat 90-tych wzbudzą jeszcze zainteresowanie? Obawy okazały się jednak zupełnie niepotrzebne. Publiczność szczelnie wypełnia niemal wszystkie miejsca, w których organizowane są koncerty, dowodząc tylko że wciąż tęsknimy za dobrze napisanymi piosenkami. W amfiteatrze Muzeum Etnograficznego również spodziewamy się kompletu na widowni. Tym bardziej, że Varius Manx zaprezentuje utwory doskonale wszystkim znane. Orła cień, Zanim zrozumiesz, Pocałuj noc, Ruchome piaski, Zamigotał świat, Maj. Ponowne spotkanie z Kasią Stankiewicz wniosło do zespołu nie tylko tę niezwykłą energię i muzyczną moc, ale także zaowocowało stworzeniem premierowego utworu zatytułowanego Ameryka. Czy właśnie jesteśmy świadkami tworzenia się czegoś zupełnie nowego? Zobaczymy.

Rozgwieżdżona atmosfera toruńskiego amfiteatru, to idealny wręcz klimat dla Janusza Radka. Ten obdarzony 4-oktawowym głosem wokalista, ma niezwykły dar zawierania natychmiastowej przyjaźni z publicznością. Chociaż Radek w Toruniu jest stałym gościem, podczas tegorocznych Koncertów pod Gwiazdami, poznamy jego zupełnie inne oblicze. Wraz z zespołem w programie Popołudniowe Przejażdżki zaprezentuje materiał ze swojej ostatniej płyty, którą wyprodukował doskonale znany w naszym mieście Leszek Biolik (Obywatel GC, Republika). Dzięki temu nowy image piosenkarza nabrał specyficznego spokoju, relaksu i pewnej bezpretensjonalności, zaś muzycznie ulokował się pomiędzy klimatem brytyjskiego popu, a estetyką Grzegorza Ciechowskiego. Ale toruński koncert to nie tylko utwory z Popołudniowych przejażdżek. Usłyszymy także najbardziej znane i lubiane hity, takie jak: Dziękuję za miłość, Czekam wytrwale, Kiedy umrę kochanie, Sheila i Jeszcze raz. Artysta zapowiada także specjalnie przygotowane na tę trasę premierowe kompozycje.

Kolejny koncert zabierze nas w podróż w czasie. Wraz z Dariuszem Makarukiem i Czesławem Mozilem trafimy w czasy przedwojennego kina w świat piosenek, które wykonywali Eugeniusz Bodo, Aleksander Żabczyński, Hanka Ordonówna, Tola Mankiewiczówna czy Hanna Brzezińska. W toruńskim Muzeum Etnograficznym usłyszymy zjawiskową fuzję elektronicznego jazzu, dynamicznej improwizacji z kontemplacyjnymi pejzażami muzycznymi opartymi na motywach takich przebojów jak Umówiłem się z Nią na Dziewiątą, Dzisiaj Ta Jutro Tamta, W Małym Kinie, Nie Kochać w Taką Noc to Grzech czy Reformy Pani Minister. Całość występu wzbogacona zostanie o multimedia i interaktywne techniki wizualizacji, które ożywią postaci znane z przedwojennych ekranów.

Wielkim finałem festiwalu będzie koncert, dawno nie widzianego w Toruniu Leszka Możdżera. Ze względów akustycznych to jedyny występ, który odbędzie się w zamkniętym pomieszczeniu. W Sali Koncertowej CKK Jordanki wybitny pianista na nowo zdefiniuje pojęcie muzycznej magii. Możdżer to artysta totalny. Iluzjonista dźwięku, wirtuoz pod którego palcami fortepian potrafi zmienić się w perkusję, smyczki, klawesyn i różne inne instrumenty o jakich nam się nie  śniło. W swoich występach pokazuje, że muzyka pozbawiona jest stylistycznych ograniczeń, a piękno wydobyć można z każdego dźwięku. Niezależnie czy to jest death metal, pop, jazz, czy klasyka. Podczas Koncertów pod Gwiazdami pianista zaprezentuje się w solowym występie, który zawsze stawia przed artystą poprzeczkę bardzo wysoko. Wydaje się jednak, że właśnie w trakcie takich koncertów Możdżer jest w swoim żywiole. Prezentując improwizacje na temat swoich ostatnich muzycznych fascynacji z pewnością nas zachwyci.

 

Tegoroczne Koncerty pod Gwiazdami jak zawsze będą różnorodne. Niczym widziane na niebie ciała niebieskie, mieniące się wszystkimi kolorami tęczy. W odróżnieniu jednak od tych astronomicznych zjawisk, aby obserwować

nasze gwiazdy nie będzie potrzebny żaden teleskop, ani luneta. Wystarczy, że tego lata zawitacie do Torunia, do Dworu Artusa!

 

Koncerty pod Gwiazdami 2016

LP Data i godzina koncertu Nazwa Miejsce Ceny biletów
1 8.07. (piątek)

godz. 21:00

Ray Wilson & Genesis Classic Amfiteatr Muzeum Etnograficznego 55/65
2 15.07. (piątek)

godz. 21:00

Varius Manx & Kasia Stankiewicz Amfiteatr Muzeum Etnograficznego 60/70
3 23.07. (sobota)

godz. 21:00

Janusz Radek z zespołem Amfiteatr Muzeum Etnograficznego 35/45
4 31.07. (niedziela)

godz. 21:00

Kino Mocne – Dariusz Makaruk ft. Czesław Mozil Amfiteatr Muzeum Etnograficznego 35/45
5 5.08. (piątek)

godz. 20:00

Leszek Możdżer CKK Jordanki 85/95