Jutro będzie za późno

Spektakl Jutro będzie za późno to poruszająca opowieść inspirowana losami piosenkarki i aktorki Wiery Gran. Zamknięta w getcie warszawskich, stała się muzą tamtejszej kawiarni Sztuka. Jako jedyna z rodziny przeżyła piekło okupacji. Występy w getcie okupiła późniejszym załamaniem psychicznym, bowiem po wojnie oskarżano ją o kolaborację z Niemcami. Do końca życia odpierała krzywdzące zarzuty, a pragnienie oczyszczenia się z pomówień przybrało u niej formę obsesji, która z czasem przerodziła się w manię prześladowczą.

 

Los pieśniarki wciąż fascynuje twórców. Sztuka Wiesławy Sujkowskiej opowiada o artystce już na skraju życia, która podsumowuje swoje doświadczenia.  Poruszający tekst, często oparty na nagranych wspomnieniach samej Wiery, przeplatają jej niezapomniane utwory. W rolę Wiery Gran wciela się Aleksandra Lis – czarownica z musicalu Złoto i liście. Poruszająca historia Wiery to dla niej wyzwanie zarówno aktorskie, jak i wokalne.

 

Aleksandra Lis
Aleksandra Lis

Jutro będzie za późno to kolejny spektakl wyreżyserowany przez Agnieszkę Płoszajską, na co dzień znaną widzom Teatru Muzycznego z ról w Machiavellim, Siostrach Parry, czy Gatunku żeńskim. Jej debiutem reżyserskim była bożonarodzeniowa opowieść rodzinna Gra warta piernika, czyli Maurycy i kolędnicy, ciesząca się dużą sympatią odbiorców. Jak poradzi sobie w zupełnie innej tematyce spektaklu? Podczas pracy przy spektaklu towarzyszyło mi pytanie czy w dobie horrendalnej przemocy werbalnej w mediach, historia Wiery Gran, której pomówienia zniszczyły karierę, a walka o prawdę o prawdę stała się obsesją, jest dla nas zrozumiała? A może tylko od nas zależy, czy wybaczymy prześladowcom i odzyskamy szczęście i spokój? – zastanawia się Płoszajska – Decyzję trzeba podjąć już, bo jutro może być za późno. – dodaje.

 

Premiera spektaklu odbędzie się 20 maja o g. 19:00 w Kujawsko-Pomorskim Impresaryjnym Teatrze Muzycznym przy ul. Żeglarskiej 8 w Toruniu (Scena w Piwnicy). Dzień później widzowie będą mogli obejrzeć spektakl w ramach akcji Bilet za 400 gr finansowanej ze środków MKiDN oraz koordynowanej prze Instytut Teatralny im. Zb. Raszewskiego.