„Generał Kukliński – Polska Samotna Misja”

Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na wystawę „Generał Kukliński – Polska Samotna Misja”, która zostanie udostępniona w piątek 21 lipca o godzinie 10:00 na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego i potrwa do 5 sierpnia.

                Na ekspozycji składającej się głównie z plansz zwiedzający będą mogli oglądać unikatowe zdjęcia, dokumenty, mapy (w tym plany ataku Układu Warszawskiego na zachodnią cześć Europy), zapoznać się z życiorysem generała Kuklińskiego, poznać tajniki jego wywiadowczej pracy, wreszcie dowiedzieć się w jaki sposób i dlaczego tak późno został doceniony i uniewinniony przez Państwo Polskie. Przypomnijmy, że awansowany pośmiertnie w ubiegłym roku przez prezydenta Andrzeja Dudę na stopień generała, polski bohater został skazany w 1984 roku przez sąd wojskowy w Warszawie na karę śmierci za zdradę i przekazanie Amerykanom planów strategicznych Związku Radzieckiego względem NATO i państw Europy Zachodniej.

                Organizatorem ekspozycji, będącej efektem wieloletnich prac nieżyjącego już prof. Józefa Szaniawskiego, określanego przez Sąd Najwyższy „ostatnim więźniem politycznym PRL”  jest Izba Pamięci Generała Kuklińskiego i Archiwum Akt Nowych w Warszawie.

 

Data: 21 lipiec – 5 sierpnia

Bilety: Wstęp Wolny

Miejsce: Dziedziniec Ratusza Staromiejskiego