Bez kategorii

Festiwal Siły Natury. Ziemia, planety, gwiazdy.

Siły Natury to nowy, interdyscyplinarny projekt Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej w formie festiwalu, który odbywać się będzie przez kolejne 3 lata w regionie kujawsko-pomorskim. Pierwsza edycja nosi tytuł “Ziemia, planety, gwiazdy” i odbędzie się w dniach 22.09 – 01.10.2017. Ideą projektu jest prezentacja artystycznych związków i relacji pomiędzy żywiołami a muzyką. W ramach zadania odbędą się koncerty symfoniczne z oprawą multimedialną, koncerty kameralne, recital, otwarte próby generalne, projekcja filmowa, wystawa zdjęć, wykłady, cykl audycji muzycznych dla dzieci z małych miejscowości, konkurs plastyczny i konkurs kompozytorski. Wszystkie działania są spójne pod kątem merytorycznym i dotyczą tematyki zadania. Związek przedstawionego programu z naturą jest czynnikiem nadrzędnym. Do udziału zostali zaproszeni wybitni polscy artyści, uznani na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej.

piątek, 22 września
INAUGURACJA FESTIWALU

Foyer CKK Jordanki, godz. 18:00
WERNISAŻ WYSTAWY Planety – album rodzinny 

Wystawa przedstawiająca planety występujące w utworze „Planety” Gustava Holsta. Przygotowana we współpracy z Planetarium w Toruniu.

————–

 

ZIEMIA, PLANETY, GWIAZDY, Muzyka i multimedia

Wykonawcy:
Chór żeński Astrolabium
Kinga Litowska – przygotowanie chóru
Mariusz Smolij – dyrygent
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Piotr Majewski, Jerzy Rafalski – multimedia, narracja

W programie:
J. Williams – Adventures on Earth
(„Przygody na Ziemi”) – suita z filmu E.T.
M. Cynk – Planetoida Toruń 12999
J. Williams – Suita z filmu Gwiezdne Wojny
G. Holst – Platety (z multimedialną prezentacją)

Planety inspirowały dzieła literackie i filmowe, a także artystów ze świata muzyki popularnej.  „W moich Planetach nie ma nic, co dałoby się wyrazić słowami” – mówił kompozytor suity op. 32 Panety Gustav Holst i poprzestał na określeniu siedmioczęściowego dzieła jako „serii nastrojowych obrazów”. Podtytuły prowokują do pozamuzycznych analiz i symbolicznych odniesień. Można dostrzec kilka planów, na których rozgrywa się muzyka. Jednym z nim to symbolika mitologiczna – nazwy planet wzięły się od imion bogów, a z nimi z kolei kojarzone są konkretne sfery życia, pojęcia, działania, uczucia.  W przestrzeni kosmicznej unosi się również Toruń – a dokładnie 12999 Toruń – taką nazwę nosi planetoida z pasa głównego asteroid okrążająca słońce w ciągu trzech lat i 157 dni, odkryta w 1981 roku przez Edwarda Bowella. Na cześć tego ciała niebieskiego toruńska kompozytorka Magdalena Cynk napisała w 2009 roku utwór Planetoida 12999 Toruń. Dopełnieniem koncertu będzie wysłuchanie znanej i lubianej muzyki Johna Williamsa z najsłynniejszej space – opery wszech czasów – Gwiezdnych Wojen.

Data: 22 września 2017

Godzina: 19:00

Miejsce: CKK Jordanki

Bilety: 60/50 zł