Aktualności Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy Toruń

Festiwal Nauki i Europejska Noc Naukowców

27 września w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy rozpocznie się piknik popularnonaukowy, realizowany w ramach Działalności Upowszechniającej Naukę, dofinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Toruńskie centrum nauki będzie również gospodarzem Europejskiej Nocy Naukowców, która odbędzie się 30 września.

 

Poznaj umysły, o których geniuszu przekonał się świat

 

W namiocie przed budynkiem Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w dniach 27-29 września, w godz. 9:00-15:00 będzie można wziąć udział w popularnonaukowych aktywnościach, przygotowanych w 4 strefach: matematyka oraz łamigłówki, informatyka i cybernetyka, telewizja i obrazy oraz konstrukcje.

 

W każdej ze stref będą dostępne, stanowiska doświadczalne, z których będą mogli bezpłatnie korzystać uczestnicy pikniku.

 

Matematyczna strefa będzie poświęcona tzw. „Księdze Szkockiej”, w której zostały zapisane pytania, zadania i matematyczne teorie. Księga została spisana przez przedstawicieli słynnej lwowskiej szkoły matematycznej: Stefana Banacha, Hugo Steinhausa czy Stanisława Ulama. Z sylwetkami tych naukowców będzie można zapoznać się w tej właśnie strefie.

 

Strefa informatyczna i cybernetyczna to możliwość zapoznania się z tym, jak duży wkład do rozwoju nowoczesnych technologii informatycznych, cybernetyki i sztucznej inteligencji wnieśli Abraham Stern czy Jacek Karpiński.

 

Trzecia strefa związana z telewizją i ruchomymi obrazami będzie poświęcona pracom Polaków, którzy wnieśli swój wkład w rozwój przemysłu telewizyjnego i fotograficznego. Uczestnicy dowiedzą się czym był telektroskop Jana Szczepanika, a także teorią Mieczysława Wolfke na temat powstawania obrazu w mikroskopie.

 

W czwartej strefiektórej patronem jest Feliks Antoni Michał Jasiński, uczestnicy zbudują własne konstrukcje zgodne z mechaniką bryły sztywnej i teorią sprężystości. Wykorzystane zostaną do tego różnego rodzaju klocki i inne materiały, które posłużą do budowy niesamowitych struktur.

Wszystkie stanowiska doświadczalne i eksperymentalne będą wykorzystywały metodę eksperymentu naukowego oraz technikę story telling.

 

Szczegółowy opis aktywności podczas festiwalu jest dostępny na stronie internetowej Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy: http://mlynwiedzy.org.pl/festiwal-nauki-w-mlynie-wiedzy/

 

Europejska Noc Naukowców 2016

 

30 września w Centrum, jak i w przestrzeni wokół budynku centrum nauki, przygotowano szereg popularnonaukowych aktywności.

 

Podczas Nocy Naukowców Młyn Wiedzy udostępni stałą wystawę „…To takie proste!” . Przed budynkiem CNMW będzie działała strefa przygotowana przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. W Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży będzie można wziąć udział w innych popularnonaukowych aktywnościach. – Na tę chwilę dopracowujemy program Europejskiej Nocy Naukowców. Nie chcemy na tym etapie zdradzać szczegółów, tak aby trochę zaskoczyć naszymi propozycjami, jak i tymi przygotowanymi przez naszych partnerów – mówi Marcin Centkowski, rzecznik Młyna Wiedzy.

 

Podczas Europejskiej Nocy Naukowców odbędą się trzy 2-godzine tury zwiedzania interaktywnych wystaw, które rozpoczną się o godz. 18:00, 20:00 i 22:00. Wejście w przestrzeń ekspozycyjną będzie możliwe na podstawie bezpłatnych wejściówek, które będą do odebrania na 30 min. przed rozpoczęciem każdej z tur. – Tradycyjnie, nie ma możliwości wcześniejszej rezerwacji  wejściówek – wyjaśnia Marcin Centkowski. – Jedna osoba będzie mogła otrzymać maksymalnie cztery sztuki – dodaje.

 

W Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży będą dostępne aktywności przygotowane przez Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. MCSM udostępni restaurację, w której będzie można kupić ciepłe napoje i zjeść ciepły posiłek. Pojawi się również grill, jeżeli pozwolą na to warunki pogodowe.

 

Wydarzenie będzie transmitowane na antenie radia GRA. Od godz. 18:00 słuchacze rozgłośni będą mogli wysłuchać relacji reporterów z przebiegu Europejskiej Nocy Naukowców.

 

Informacje o ENN w Toruniu są dostępne w serwisie Facebook na stronie: https://www.facebook.com/TorunskaNocNaukowcow/.