Bez kategorii Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

Dzika przyroda na fotografiach

 

Od 4 lutego w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy będzie można oglądać zdjęcia w ramach pokonkursowej wystawy najstarszego festiwalu fotografii przyrodniczej na świecie – „Wildlife Photographer of The Year”. Toruńskie centrum nauki będzie gościło ekspozycję po raz czwarty.

Wystawę tworzą prace z dorocznego konkursu fotograficznego „Wildlife Photographer of the Year 2016”, organizowanego od 1965 roku, początkowo przez BBC Worldwide, następnie w latach 1986–2014 także przez Natural History Museum w Londynie, a od 2015 roku już wyłącznie przez Muzeum. – Dzisiaj jest to najbardziej ceniony i największy w świecie konkurs w zakresie fotografii przyrody, dostępny dla zawodowców i amatorów, także dla młodzieży i dzieci – wyjaśnia Marcin Centkowski, rzecznik Młyna Wiedzy. Do zdobycia nagrody aspiruje większość fotografów przyrody. Zdobywają je, jeśli obraz zawiera w sobie połączenie oryginalnego spojrzenia, szczęścia i znajomości przyrody, co wcale nie musi wymagać uzbrojenia w najlepszy sprzęt i wojaży po całym świecie. – Można się o tym przekonać oglądając zdjęcia, którym towarzyszy historia jego powstania, a także opis jakim sprzętem została wykonana dana fotografia – dodaje Marcin Centkowski.

 

Na najnowszą, 52. edycję konkursu, zgłoszono 50 tys. zdjęć, wykonanych przez ponad 4 tys. fotografów, z 95 krajów. Zaproponowano nowe kategorie, jednocześnie zachęcając uczestników do wypróbowania najnowszych technologii fotografowania, dzięki czemu ciekawiej i wszechstronniej mogli zademonstrować różnorodność dzikiej przyrody i sposoby jej obrazowania.

 

Na wystawę składają się wyłącznie fotografie nagrodzone i wyróżnione w 16 kategoriach. Jest ich 100, autorstwa 79 fotografów z 22 krajów. Czy to oglądając bardzo osobiste, pojedyncze kadry, czy zestawy zdjęć, widać, że wszystkich autorów łączą frapujące obrazy, znakomita narracja i wspólny cel: umiłowanie przyrody i chęć zaszczepienia takiej postawy u odbiorców ich dzieł. Fotograf, który wykonał zdjęcie najbardziej zachwycające i zapadające w pamięć, otrzymał oficjalny tytuł „Fotografa Dzikiej Przyrody 2016”. Osobno oceniane były prace młodych fotografów, do 17 roku życia. Ten z nich, który wykonał zdjęcie ocenione jako najbardziej interesujące, otrzymał oficjalny tytuł „Młodego Fotografa Dzikiej Przyrody 2016”.

 

Najnowsza edycja wystawy będzie dostępna w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy do 27 lutego br. Organizatorem tournée wystawy po Polsce jest Agencja Zegart.

Zdjęcie z nagłówka (fragment): Światło oka - Nicola Di Sario (Włochy)