Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

Dzień Dziecka z Centrum Nowoczesności

Trzy dni zabawy nauką, kulturą i sportem przygotowało w tym roku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy na Dzień Dziecka. Piknik popularnonaukowy rozpocznie się 2 czerwca koncertem Paraliż Band i Farben Lehre.

Piknik „Naukowa Petarda 3” wzorem wcześniejszych edycji odbędzie się przed budynkiem Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy (ul. Władysława Łokietka 5). Udział we wszystkich atrakcjach w ramach pikniku jest bezpłatny. – Tradycyjnie nasz piknik rozpoczynamy piątkowym koncertem. W tym roku do wspólnej zabawy zaprosiliśmy Paraliż Band i płockie Farben Lehre – mówi Marcin Centkowski, rzecznik CNMW. – Sobotę i niedzielę spędzimy pod hasłem „Nauka – to takie proste!”. Razem z naszymi partnerami pokażemy, że nauka jest fascynująca i bardzo pomaga nam w życiu codziennym, czego może na co dzień nie zauważamy. Nie zabraknie oczywiście pokazów i dodatkowych atrakcji – dodaje.

1 czerwca centrum nauki udostępni nową czasową wystawę „Toruń niewidzialny”, na którą składa się ponad 40 panoram Torunia wykonanych w podczerwieni przez toruńskiego fotografa Marka Czarneckiego.

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy rozpocznie koncert z okazji Dnia Dziecka 2 czerwca o godz. 18:00. Organizatorzy proszą, aby pod Centrum dotrzeć komunikacją miejską lub pieszo, gdyż dostępna będzie ograniczona miejsc parkingowych.

„Nauka – to takie proste!”, czyli mnóstwo zabawy nauką

W sobotę i niedzielę (3-4 czerwca) będzie można skorzystać z aktywności przygotowanych na kilkunastu stanowiskach szkół wyższych, szkół technicznych, organizacji pozarządowych, Komendy Miejskiej Policji i Straży Pożarnej.

Wydział Chemii UMK przygotował pokazy chemiczne. Dzięki wykonanym eksperymentom uczestnicy pikniku zapoznają się z podstawowymi własnościami wybranych pierwiastków i związków chemicznych, poznają podstawowe reakcje i istotne dla chemii procesy. Nie lada gratkę przygotowali astronomowie z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK oraz Centrum Astronomii UMK w Piwnicach. Na ich stanowisku będzie można sterować 32-metrowym radioteleskopem znajdującym się w Piwnicach k. Torunia. Możliwe będzie sterowanie radioteleskopem na żywo oraz podgląd parametrów odbieranych kosmicznych sygnałów radiowych. Przebieg obserwacji będzie objaśniany przez astronomów z CA UMK. W tym roku zaprezentują się również szkoły wyższe z Bydgoszczy. Wyższa Szkoła Gospodarki przygotowała pokaz działania eye-trackera, platform zdalnych, dorobku Muzeum Fotografii. Na stanowisku uczelni będzie można także skorzystać z ergometru kajakowego. Bydgoska Szkoła Wyższa zaprasza na animacje z chustą i animacje rozwijające umiejętności artystyczne. Pracownicy uczelni opowiedzą również o odnawialnych źródłach energii. Stanowisko przygotował również Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Bardzo wiele aktywności przygotował Zespół Szkół Inżynierii Środowiska z Torunia. Uczniowie i nauczyciele przygotowali dwa bloki tematyczne „odnawialne źródła energii” i „architektura krajobrazu”. W pierwszym będzie można m.in. zapoznać się z pracą ogniwa fotowoltaicznego 30W, zobaczyć zestaw laboratoryjny z ogniwami fotowoltaicznymi, sprawdzić jak działa rura próżniowa krótka. W drugim odbędą się warsztaty rysunkowe, pokazy koła florystycznego i nasadzenia w pojemnikach roślin jednorocznych.

Po raz pierwszy na pikniku zaprezentuje się Narodowy Bank Polski, który w kwietniu br. w centrum nauki zaprezentował monetę „Mikołaj Kopernik” w ramach serii „Wielcy polscy ekonomiści”. Na stanowisku NBP będzie można zapoznać się z rolą i zadaniami Banku, zabezpieczeniami banknotów, a także dowiedzieć się jak zachować się w przypadku posiadania banknotu zniszczonego i/lub fałszywego. Dzięki Fundacji Marwit, która także pojawi się po raz pierwszy na wydarzeniu, będzie można dowiedzieć się sporo na temat zdrowego odżywiania i przygotowywania posiłków. Razem z pracownikami Fundacji będzie można opracować „Plan na Super Zdrowy Dzień”. Stanowisko będzie dostępne wyłącznie 3 czerwca. Dzień później zaprezentuje się Młodzieżowa Akademia Elany, która przygotowała zajęcia ruchowe dla uczestników pikniku. Astrobaza Gniewkowo to kolejny podmiot, który debiutuje na „Naukowej Petardzie”. Przy pomocy sprzętu astronomicznego będą możliwe obserwacje astronomiczne. Przesiewowe badanie wzroku, badanie pod kątem zeza jawnego lub ukrytego oraz prostą instrukcję dla rodzica – jak wcześnie wykryć wadę wzroku u swojego dziecka przygotowały Salony Optyczne Doktor Marchewka.

Uczestnicy pikniku „Naukowa Petarda 3” „odwiedzą” również Muzeum Witraży. Na stanowisku przygotowano szereg aktywności, m.in.: wykonanie projektu witraża i kopii projektu, wycinanie szablonu do witraża, pokaz gatunków i rodzajów szkła do witraży oraz pokaz narzędzi do cięcia szkła – przykładowy pokaz cięcia szkła.

Tradycyjnie na pikniku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy jest obecna Polska Akcja Humanitarna. Podczas pikniku formą zaangażowania uczestników będą gry edukacyjne. Infografika „Dostęp do wody a życie kobiet”, która ukazuje jak bieżący dostęp do wody warunkuje życie kobiet na każdym etapie życia oraz jaki wpływ na poszczególne kwestie ma jego brak. Kolejnym przygotowanym materiałem są sześcienne puzzle „Skąd ta woda” przedstawiające sposoby pobierania wody tam, gdzie dostęp do niej jest utrudniony lub nie ma go wcale. Do użytku uczestników będą dostępne także „Afrykańskie memory” ukazujące, co dzieci z Nairobi lubią robić w wolnym czasie. Obrazy te mają konfrontować z stereotypami uczestników oraz pokazać jak wiele jest podobieństw miedzy dziećmi z Polski a Kenii. Na stanowisku będą również dostępne publikacje związane z tematyką, którą zajmuje się PAH.

Bernaccy BHP przygotowali w trakcie pikniku pokazy ratownictwa medycznego, w tym: resuscytacji krążeniowo – oddechowej, działania defibrylatora AED, tamowania krwotoków i unieruchamiania złamań. Na stanowisku odbędzie się również pokaz i objaśnienie działania podręcznego sprzętu gaśniczego. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej 3 czerwca zaprezentuje sprzęt ratowniczo-gaśniczy, a także pokaz niespodziankę.

 

W niedzielę (4 czerwca) będzie można spotkać się z policjantami z Komendy Miejskiej Policji w Toruniu. Na stanowisku będzie można doświadczyć symulacji dachowania (atrakcja wspólna z ODTJ Toruńska Akademia Jazdy), założyć alko/narkogogle, posłuchać pogadanek na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Będzie także możliwość oznaczenia roweru na podstawie dokumentu poświadczającego prawo własności pojazdu.

Dodatkowymi atrakcjami przygotowanymi przez Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy będą armatka wodna, która „stworzy” tęczę, gigantyczny pin-art oraz giga-szachy.

Piknik w sobotę i niedzielę (3-4 czerwca) będzie trwał w godz. 10:30-17:30. Udział jest bezpłatny.