Artus Festival – Krzysztof Wielicki

Krzysztof Wielicki – król Himalajów, niestrudzony zdobywca, jeden z najwybitniejszych polskich alpinistów będzie gościem Artus Festival 2018.

Jest jednym z najwybitniejszych himalaistów świata. Wspinacz, alpinista, taternik. Piąty człowiek na świecie, który zdobył Koronę Himalajów – 14 ośmiotysięcznych szczytów Ziemi. Jest członkiem blisko stuletniego stowarzyszenia The Explorers Club, które nagrodziło go prestiżowymodznaczeniem Lowell Thomas Award. Jest również współzałożycielem Jurajskiego Klubu Wysokogórskiego.

Brał udział w czterech wyprawach na K2. Robił to zwykle w pionierskim stylu. Na trzy z nich: Mount Everest, Kanczendzongę i Lhotse wszedł zimą jako pierwszy. Na Lhotse stanął samotnie w noc sylwestrową w gorsecie, który nosił po uszkodzeniu kręgosłupa w górach. Na Broad Peak „wbiegł” solo w ciągu jednego dnia (pierwsze na świecie wejście na ośmiotysięcznik w ciągu doby). Na Dhaulagiri (w 16 godzin) i Shisha Pangma wspiął się sam, wytyczając nowe drogi.

Wciąż organizuje wyprawy, wyznacza sobie nowe, trudne cele. Jest kontynuatorem polskiej idei zimowej eksploracji Himalajów.

Spotkanie poprowadzi Radosław Rzeszotek – dziennikarz, wydawca, uczestnik i organizator wielu wypraw podróżniczych.

Sukces liczy się naprawdę tylko wtedy, kiedy doniesie się go do bazy…Krzysztof Wielicki

 

Data: 22 listopada 2018

Godzina: 18:30 

Miejsce: Centrum Kultury Dwór Artusa

Wstęp Wolny