Artus Festival – Jazz Band Młynarski-Masecki

Już tej jesieni w ramach Artus Festival słuchaczy pobudzi muzyczne objawienie ostatnich lat, czyli Jazz Band Młynarski-Masecki. Zespół gra przedwojenny polski jazz i przywraca niejako do życia wybitnych artystów, którzy tworzyli w okresie międzywojennym.

Wybitny pianista Marcin Masecki wraz z Janem Emilem Młynarskim powołali do życia zespół odwołujący się do korzeni polskich orkiestr jazzowych okresu międzywojennego. W swoim repertuarze Jazz Band wykonuje utwory swingowe, w większości nieznane. Nie brakuje również wyjątkowych tang, z którego autorstwa polscy kompozytorzy słynęli na świecie. Koncerty Jazz Bandu skupiają się wokół ducha polskiego śpiewaka rozrywkowego – Adama Astonaoraz najważniejszego polskiego przedwojennego pianisty i kompozytora – Henryka Warsa. Marcin Masecki oraz Jan Młynarski rekompensują polskim kompozytorom szanse, które stracili w wyniku wybuchu wojny.

Wbrew krążącej opinii jazz nie trafił do Polski na falach słuchanego po kryjomu Radia Wolna Europa. Pierwsze polskie utwory jazzowe powstały już pod koniec lat 20. ubiegłego wieku. Wybitni kompozytorzy, jak Henryk Wars, czy bracia Artur i Henryk Gold tworzyli jazzowe utwory na potrzeby kabaretu, teatru, rewii oraz filmu. Do wybuchu II wojny światowej powstało tysiące kompozycji. Działania wojenne przekreśliły życiorysy i przerwały twórczość wielu wybitnych artystów. Jednak ich muzyka nie została utracona bezpowrotnie.

Magnetyczny głos Jana Młynarskiego oraz doskonale skomponowane aranżacje Marcina Maseckiego nadają całości zupełnie nowy oddech. Muzyka wykonywana przez zespół dostarcza rozrywki, a także wzruszeń. Jazz Band tchnął w stare utwory zupełnie nowe życie i nie pozwolił, aby odeszły w niepamięć.

 

Wystąpią:
• Jan Emil Młynarski – śpiew, bandżola
• Marcin Masecki – pianino
• Jerzy Rogiewicz – perkusja
• Piotr Wróbel – suzafon
• Tomasz Duda – saksofon
• Jarosław Buthur – saksofon
• Michał Fetler – saksofon

Data: 6 listopada 2018

Godzina: 20:00

Miejsce: Centrum Kultury Dwór Artusa

Bilety: 55 zł / 65 zł tutaj