Artus Festival – Artur Orzech

Podczas Artus Festival nie mogło zabraknąć spotkania z dziennikarzem i osobowością medialną, a taką bez wątpienia jest Artur Orzech. Dziennikarz muzyczny, prezenter radiowy i telewizyjny, konferansjer, ale również wielbiciel kultury perskiej. Zatem spotkanie w Dworze Artusa będzie okazją do poznania go trochę z innej strony.

Zafascynowany literaturą perską w 1984 r. rozpoczął studia na Uniwersytecie Warszawskim na kierunku iranistyki. Po roku nauki podjął pracę tłumacza. Po czwartym roku studiów, w latach 1987-1988 przebywał na stypendium naukowo-badawczym na Uniwersytecie w Kabulu w Afganistanie. Gdy ukończył studia, został asystentem w Zakładzie Iranistyki Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Miał zostać doktorem, gdy na drodze stanęła praca w mediach, najpierw radiu, później telewizji.

Podjął pracę w Radio Dla Ciebie, potem trafił do radiowej Jedynki, a w 2001 r. do Trójki. W ostatniej z wymienionych prowadził audycje Orzech i reszta oraz Prywatna kolekcja. Corocznie od 1994 r. komentuje dla polskich widzów finałowe koncerty Konkursu Piosenki Eurowizji. Wielokrotnie prowadził Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu i Sopot Festival. W 2014 r. wydał książkę podróżniczą Wiza do Iranu, w której próbuje odczarować negatywny wizerunek Iranu upowszechniony w dużej części świata. W książce oprowadza czytelnika po kraju, którego bogactwo kulturalne zostało przyćmione przez politykę ajatollahów.

Podczas spotkania w Dworze Artusa opowie o pracy w telewizji i radiu. Nie zabraknie także pytań o Iran, który doskonale zna i rozumie. Spotkanie poprowadzi Tomasz Pasiut.

Data: 13 listopada 2018

Godzina: 18:30

Miejsce: Centrum Kultury Dwór Artusa

Wstęp Wolny