Aktualności

10. Bella Skyway Festival

Fascynujące konstrukcje z udziałem żywego ognia grupy Compagnie Carabosse, mapping wykonany techniką poklatkową z muzyką na żywo w wykonaniu Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, magiczna projekcja w formie ogromnego akwarium czy – także po raz pierwszy – gra w rozszerzonej rzeczywistości oparta na festiwalowych motywach – to tylko kilka z wielu atrakcji 10. Bella Skyway Festival w Toruniu, która potrwa w dniach 21–26 sierpnia 2018 roku.

Installation de feu (Zamek Krzyżacki i Fosa Staromiejska)

Już od wtorku 21 sierpnia 2018 r. podziwiać będzie można instalacje w ramach 10. Bella Skyway Festival. W tym roku w okolicach Ruin Zamku Krzyżackiego i Fosy Zamkowej pojawi się ogniowa instalacja, złożona z kilkudziesięciu konstrukcji z udziałem żywego ognia autorstwa francuskiej grupy Compagnie Carabosse. Francuscy artyści, za każdym razem odtwarzając w nowym miejscu Installation de feu redefiniują zastaną przestrzeń publiczną, dokonują przemiany miejsca i oferują widzom żywe doznania.

Compagnie Carabosse — Installation de feufot. Vincent Muteau

Na instalację składać będzie się aż 600 płonących elementów. W jej ramach zobaczymy, m.in. różne mechanizmy, huśtawki czy płonące kule… A wszystko przy akompaniamencie muzyki na żywo. To z pewnością będzie niezapomniane przeżycie, zarówno na poziomie zmysłowym, wizualnym, estetycznym, jak i emocjonalnym – podkreśla Przemysław Draheim, rzecznik prasowy Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Do tej pory Installation de feu pokazywane było chociażby w takich krajach jak Stany Zjednoczone, Portugalia, Francja, Izrael czy Korea – za każdym razem budząc entuzjastyczne reakcje. Tym razem to jednorazowe dzieło, dziejące się tu i teraz, w żywym miejskim otoczeniu pojawi się na Bella Skyway Festival. Będzie to zarazem pierwszy pokaz Installation de Feu w Polsce!

Uwaga! Wejście na teren instalacji ogniowej Installation de feu wyłącznie od strony Woli Zamkowej. Instalacja od godz. 23.00 będzie stopniowo wygaszana.

Laser Symphony (dziedziniec Ratusza Staromiejskiego)

fot. materiały artystów

Kolejną wielką atrakcją na tegorocznym, jubileuszowej edycji festiwalu będzie Laser Symphony – jedyna biletowana instalacja w tym roku. W dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego pojawi się instalacja, której atmosfera przypominająca sen wita i wciąga publiczność w interakcję, poprzez zmieniającą się choreografię. Ta interpretuje i definiuje przestrzeń wiązkami laserowymi i sugestywnymi dźwiękami. Przechodząc przez sieć promieni, odwiedzający aktywują muzyczne nuty i kompozycje, a jednocześnie oświetlają geometrie i szczegóły otaczającej architektury. Będzie to dynamiczne i kontemplacyjne doświadczenie audiowizualne.

AreaOdeon to włoski zespół powołany w 2005 roku, którego ideą jest upowszechnianie eksperymentowania i nowoczesnych badań do zastosowania w sztuce i współczesnej kulturze, zdefiniowanych jako narzędzia zaangażowania i aktywnego udziału społeczeństwa. W tym celu AreaOdeon na stałe współpracuje z wieloma partnerami krajowymi i międzynarodowymi. Laser Symphony była dotąd prezentowana podczas festiwali światła w Cremonie i Messinie we Włoszech oraz w stolicy Łotwy.

Bilety dostępne w kasach na miejscu wydarzenia w cenie 20 zł. Wstęp dla dzieci do lat 7 gratis. Partnerem instalacji jest Włoski Instytut Kultury w Warszawie.

Twarze (Collegium Maximum UMK)

Twarze — Collegium Maximum UMKfot. materiały artystów

Na wdzięcznej fasadzie Collegium Maximum pokazany zostanie natomiast mapping 3D Twarze autorstwa Anny Pytlak i Łukasza Koseli, wykonany w nietypowej dla projekcji, technice animacji poklatkowej.

Cała instalacja w sferze wizualnej została przygotowana w niezwykły sposób. Artysta najpierw wydrukował sobie model budynku na drukarce 3D, a potem obłożył go plasteliną. Wszystko co zrobił później, udokumentował zdjęciami. Instalacja jest niesłychanie plastyczna i bardzo analogowa w odbiorze, do tego z muzyką na żywo – opowiadał Przemysław Draheim.

Mappingowi towarzyszyć będzie muzyka skomponowana przez znanego toruńskiego DJ-a Steve’a Nasha. Na specjalnej scenie nieopodal wyświetlanego mappingu zagrają Toruńska Orkiestra SymfonicznaMecenasami projekcji są TZMO SA, marka Bella oraz Bank Millennium.

Afterhours (Urząd Marszałkowski)

 Afterhours — Urząd Marszałowskifot. materiały artystów

Równie muzycznie zapowiada się mapping 3D na Urzędzie Marszałkowskim. Swoje umiejętności zaprezentują także toruńscy artyści: DJ Pac1, DJ Funktion oraz DVJ Rocco, którzy przygotowali projekt Afterhours będący połączeniem muzyki granej na żywo i wizualizacji, autorstwa Mad For Fun, wyświetlanych na budynku Urzędu. To audiowizualny spektakl utrzymany w klimatach szeroko pojętej muzyki elektronicznej, który ma na celu zaprezentowanie topowych toruńskich DJ-ów w niezwykłej, świetlnej oprawie. Partnerem mappingu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie oraz Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Głębia Energii (Przystań Toruń)

fot. materiały artystów

Na Bella Skyway Festival nie zabraknie też nietypowych i niespotykanych wcześniej mappingów 3D. „Głębia energii” to innowacyjne podejście do wideoprojekcji. Specjalnie stworzony basen z przezroczystą bandą umożliwia tworzenie ogromnych trójwymiarowych przestrzeni animacji. Dodatkowy atut to przebłysk światła załamującego się na wprowadzonej w ruch wodzie. Animacja to wyjątkowa opowieść o podróży w głębiny morskie, w której pojawią się nie tylko cuda podwodnego oceanu, ale też niebezpieczne stworzenia zamieszkujące podwodną krainę. Mecenasem projekcji jest PGE Toruń.

 

Duchy Światła (punkt informacyjny: park przy pl. Rapackiego)

fot. materiały artystów

W tym roku, podczas festiwalu pojawią się nowinki technologiczne, jakich na Bella Skyway Festival jeszcze nie było. Zespół Globe Data, przygotował aplikację pod nazwą Zbierz Drużynę, której premiera zbiegnie się z datą festiwalu. Podczas sześciu festiwalowych dni, każdy będzie mógł za darmo pobrać aplikację i dołączyć do zabawy w grze w rozszerzonej rzeczywistości opartej na motywach festiwalowych. „Duchy Światła” zabiorą widzów Bella Skyway w niezwykłą przygodę, w której na terenie festiwalu znaleźć będzie można energetyczne duchy.

Łącznie z wyżej wymienionymi atrakcjami na 10. Bella Skyway Festival będzie można zobaczyć 10 instalacji i 7 projekcji autorów z aż sześciu krajów, a także wziąć udział w 7 wydarzeniach towarzyszących. Jednym z nich będzie mapping „Legendy Północy” na budynku Teatru im. Wilama Horzycy, który powraca po entuzjastycznym przyjęciu rok temu. Tym razem w ramach kampanii „Legendy Północy” marka Specjal – sponsor wydarzenia – w formie komiksu zaprezentuje kolejną historię z północnych rejonów Polski – tym razem jednej z najbardziej znanych toruńskich postaci – Mikołaju Koperniku.

Dodatkowo w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zostanie wystawiony sześciokrotnie, niezwykły „Teatr Cieni” teatru Avatar. Historia, czerpiąca motywy z emocjonującej „Księgi Dżungli”, zostanie ubrana w teatr cieni o niespodziewanym obliczu, uzupełniony o rozmaite formy artystycznego wyrazu. Inspirujące obrazy z taneczną płynnością oraz akrobatyczną gibkością oplotą ideę pogodzenia sprzecznych sił przez wyjątkowe dziecko zrodzone w dżungli. Dodatkowo, uczestnicy będą mogli wcielić się w aktorów teatru cieni. Będzie czekała na nich specjalna instalacja, dzięki której będą mogli stworzyć i odegrać własny spektakl. Przedstawienie będzie można zobaczyć 22 i 23 sierpnia o godzinach 21.00, 22.00 i 23.00. Partnerem wydarzenia jest Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu. Na ”Teatr Cieni„, będący imprezą towarzyszącą Bella Skyway Festival zaprasza sponsor, dystrybutor marki Mionetto.

Pełen program festiwalowych atrakcji, łącznie z informacjami organizacyjnymi dotyczącymi m.in. dodatkowych kursów komunikacji miejskiej, zamknięcia niektórych ulic oraz parkingów buforowych znaleźć można na stronie festiwalu: www.bellaskyway.pl/program.

***

Organizatorami Bella Skyway Festival są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna.
Sponsorem tytularnym wydarzenia jest TZMO S.A. i Marka Bella.
Partnerem głównym festiwalu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.

Sponsorami festiwalu są Bank Millennium, PGE Toruń, B&G Technology, Water Control, Mionetto, Specjal oraz Legendia. Wydarzenie współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014–2020.

Zmotoryzowanych uczestników wydarzeń informujemy o możliwości skorzystania z parkingu strzeżonego partnera Toruńskiej Agendy Kulturalnej — Polskiego Związku Motorowego — pod mostem drogowym im. Józefa Piłsudskiego, przy ulicy Bulwar Filadelfijski 11/15